Přirozené rytmy

Zamyšlení nad "hodinami" našeho těla. Přizpůsobení se sobě samým. Na náladu si dát heřmánkový nebo černý čaj..třeba jen hořkou čokoládu nebo čokošku s pepřem tellicherry..někdy kávu s čokoládovou dochutí nebo zelenou..na odpolední chuť okořenit sváču kořením s mrkví nebo yzopem..všechno je možné..

Zahloubejme se, kde nás pálí "přebytky" nebo "nedostatky". Každé dvouhodině prostě vládne konkrétní orgán. Někdy nenápadně a jindy dost razantně. Podle možností našeho těla si můžeme přizpůsobit denní rytmus, aktivity, relax. Následující odpovídá zimnímu času, přeměna na letní je holý nesmysl. Pokud to lze přepočítat, tak u jednotlivých "orgánových hodin" musíme odečíst hodinu, v období od března do října.

Orgánové biorytmy od 1. do 3.hodiny ranní..vrcholí aktivita jater..zatěžovat organizmus jídlem, kávou, alkoholem před půlnocí je dost nerozumné..máte-li jaterní potíže nebo jste si navečer dopřáli něco tučného se sklenkou něčeho ostřejšího, pak vás v tomto časovém úseku probudí nepříjemné pocity nebo bolesti..ostatní orgány odpočívají, krevní tlak je velmi nízký, pulz i dýchání se zpomalují..pokud budete vzhůru, soustředíte se pak jen s vypětím všech sil..no, ale každý jsme jiný, že nočně-ranní sovy?

Od 3. do 5.hodiny ranní bývají v pohotovosti plíce..zejména astmatiky a kuřáky trápí dušnost a záchvaty kašle..dochází k regulaci plynů v krvi a tkáních, mozek je minimálně okysličovaný a ledviny doslova spí..zato se začíná zbystřovat sluch, takže vás ze spánku probere i nepatrný šramot..kdo se v tomto intervalu probouzí, celkem rychle se dostane do tempa..no, ale jak kdo, mě se to moc netýká..probouzím se tak jedině před dovolenou, kdy si v hlavě přemítám, co všechno jsem zapomněla sbalit..uf..

Od 5. do 7.hodiny nám začíná na plné obrátky pracovat tlusté střevo, takže nám dává zřetelně najevo, že nastal čas se vyprázdnit. Pulz se zrychluje, stoupá krevní tlak, ačkoliv se nám ještě klíží oči. Měli bychom se vyhnout spěchu a stresu, dejte si s procitnutím na čas. Třeba se protáhněte jako kočka..pomalinku. V této době se aktivuje imunitní systém, takže pokud cestujete veřejným dopravním prostředkem, máte šanci, že "to" zvládnete bez nakažení rýmou nebo jiným moribundusem.

Od 7. do 9.hodiny po ránu je ideální doba na snídani, protože činnost žaludku je na svém maximu. Svým způsobem se stará o distribuci tělesného tepla, takže hodně zimomřiví jedinci odkládají župany a ponožky. Játra už dokončila svoje povinnosti a útroby si hravě poradí s větší porcí potravy. Stoupá srdeční aktivita, zlepšuje se prokrvení a to se projevuje psychickou výkonností..pekelně se soustředíme. Mírně klesá citlivost vůči bolesti.

Další informace doplním později..no..©