Povídání o čaji I.

K objevení čaje se váže nespočet příběhů.

Jeden z nich je legenda o třech Žlutých císařích. Mluví se o nich jako o bozích, kteří žili dříve než lidé a přinesli právě lidem vědění.

Císař Fu-si, první z trojice, přinesl učení o protikladech jin a jan. Druhý z trojice, císař Chuang-ti učil o akupunktuře. Třetí Žlutý císař jménem Šen-nung přinesl poznatky o prosu, pšenici, čiroku, sóji a rýži. Právě on je považován za zakladatele čínského bylinkářství. Je nazýván božským rolníkem, nebo chcete-li božským oráčem.

Legenda praví, že Šen-nung pil jen převařenou vodu. Jednoho dne ale vítr zanesl do jeho misky tři lístky čajovníku. Voda se zbarvila zlatohnědě a při ochutnání téhle tekutiny zjistil, že je osvěžující a povzbuzující. Od té doby prý denně pil tento nápoj.

Moudrá slova tohoto císaře : „Čaj probouzí dobrého ducha a moudré myšlenky. Osvěžuje tělo a uklidňuje mysl. Cítíš-li se skleslý, dodá ti odvahu.“

 

My dnes používáme slovo "čaj" nejen pro nálev z lístků čajovníku, ale i pro jiné bylinné, ovocné a směsné nálevy. Čaj je ale mnohem víc než jen nálev. Představuje významnou součást kultury a část historie lidstva.

 

Budu vám přinášet príběhy různých čajových obřadů, ale také doporučení ke správné přípravě vašeho oblíbeného čaje. Budeme spolu putovat po zajímavých místech na světě, které jsou spojeny s pěstováním čaje a jakkoliv s ním souvisí.

 

Věděli by jste, jaké jsou nejžádanější druhy čaje na světě? Patří k nim čaje pěstované v Himalájích?

Můžete se dozvědět pár zajímavaostí, nad kterými poklábosíte třeba zrovna u vašeho oblíbeného čaje, čaje od firmy Sonnentor!