Bylinky trochu jinak - HEŘMÁNEK

Heřmánek pravý či lékařský,

latinským názvem Matricaria recutita L. synonymum Chamomilla recutita.

Patří mezi naše nejznámější léčivé rostliny. Tahle jednoletá bylinka je z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), roste často jako plevel, ale pro průmyslové účely se pěstuje v polních kulturách v různých odrůdách. Samozřejmě nejkvalitnější bylinnou drogu (Flos chamomillae nebo Flos matricariae) získáme co nejpřirozenějším pěstováním, ručním sběrem a pozvolným sušením. Důležité je sbírat květy heřmánku tři až pět dní od začátku kvetení, tak lze získat výjimečnou kvalitu.

Důležitý je i obsah látek, jako jsou například : silice bisabolol a bisabololoxid, chamazulen, flavonoidy, glykosidy.

Použití má velice široké od čajů přes koupela až k přísadám do masážních olejů. Základní využití je jeho antiflogistického účinku, tedy protizánětlivého, a mírné spasmolytického, tedy křeče uvolňujícího účinku. Využívá se při zažívacích potížích spojených s nadýmáním a pocitem plnosti. Takže není na škodu, pokud máte doma čaj z heřmánku nebo bylinnou směs obsahující heřmánek. Čajový nálev nemusíte jen pít, ale lze využít jako oplach, výplach nebo kloktadlo při zánětech dutiny ústní, dásní, kůže, na trhlinky a pooperační potíže v oblasti genitálií a konečníku. Nikdy nepoužívat na oplach či výplach očí!

Pokud budeme pátrat s jakým slovem je spojováno třeba Matricaria, pak vězte, že s výrazem Matrix, které znamená matka, ve smyslu děloha. Možná protože ve starých herbářích byl heřmánek doporučován při různých gynekologických potížích, ale také možná proto, že jeho duté lůžko může tvarem připomínat dělohu.

Pokud se zamyslíme nad názvem Chamomilla, tak řecký výraz pro Chamai znamená při zemi. Skutečně vyrůstá nevysoko nad zemí. Lidové pojmenování heřmánku je "Kamilka".

Možná si ani neuvědomujeme, jak často se s heřmánkem setkáváme. Já bych řekla, že je to naše základní bylinka a kdokoliv jí podle nádherné vůně pozná. Ve mě tahle vůně evokuje opravdu mateřství, vůni miminka a čistotu.

Podívejte se, pro svou zajímavost, kolik výrobků s heřmánkem od čajů po kosmetiku, máte doma. Hádala bych, že nejmíň pět kousků najde každý!