Bylinky trochu jinak - MĚSÍČEK

Měsíček zahradní,

latinsky Calendula officinalis L.

 

Měsíček je jednoletá bylina, ale může to být i trvalka. Jako léčivá a okrasná bylinka se pěstuje více než osmset let!

Opět patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), stejně jako heřmánek.

Které jiné bylinky sem ještě patří a co je typické pro tuto čeleď?

Jmenuji jen ty nejznámější, takže : kopretina bílá, sednikráska chudobka, smetánka lékařská, chrpa modrák a slunečnice roční.

Hvězdnicovité znamená složnokvěté. Květy jsou velmi drobné a uspořádané v mnohokvětém útvaru nazývaném úbor. Například kulatá květenství kopretiny považujeme za květ, ale je to vlastně úbor složený z mnoha květů, a to bílých jazykovitých a žlutých trubkovitých.

Plodem je nažka rozmanitého tvaru, zbarvení a povrchové skulptury, s různě vyvinutým chmýrem nebo bez chmýru. Stavba a vlastnosti chmýru jsou důležitými znaky k určování rodů i druhů. Význam hvězdnicovitých je přímo úměrný jejich počtu. Obrovské množství druhů je léčivých.

Hvězdnicovité se vyznačují velice pestrým souborem obsahových látek. Proto mají mnohé druhy význam nejen jako zdroj léčiv, ale také jako zdroj potravy pro člověka nebo hospodářská zvířata a jinak využitelných surovin.

Sbírají se jednotlivé jazykovité květy (Flos calendulae sine calyce) nebo celé plně rozvinuté úbory (Flos calendulae cum calyce), což je běžnější. Nejznámější jsou plnokvěté odrůdy zbarvené oranžově.

Výčet obsahových látek této krásné bylinky si odpustím. Zmíním se jen o léčebném použití, a to o protizánětlivém a  granulaci podporujícím účinku. V praxi to znamená, že se připravuje nálev, extrakt nebo mastička, buď na kůži nebo sliznice. Pokud je měsíček obsažen v čajové směsi, má protizánětlivý a spasmolytický (křeče uvolňující) účinek.

Jeho latinské jméno Calendula může souviset s tvarem plodů, obloukovitých nažek, které připomínají srpek měsíce. Také květy vypadají jako měsíc v úplňku, zvláště žlutokvěté odrůdy. Vědecký název rodu Calendula souvisí s latinským výrazem calendae, tj.kalendy, první dny v měsíci. Kalendami tehdy začínal každý měsíc, Calendula je zdrobnělina, tedy měsíček!

 

Měsíček v sypané čajové směsi stěží přehlédnete! Krásná oranžová barva a nádherná vůně!

Co třeba čaj Dobrá nálada, Kouzelný nápoj  nebo můj oblíbený Základy tvé duše?

A pokud si nechcete dělat čaj, pak vám měsíček na stole v obyčejné bílé váze bude zářit jako slunce!

Naposledy jsem ho utrhla před měsícem na procházce u jednoho starého domu a dělal nám několikadenní ozdobu.

Teď už ho venku asi neobjevíte, spíš si uthněte větvičku krásně zbarveného plodu šípku.

A o šípku a šípkovém čaje třeba..příště..