Sluneční školení v Sonnentoru.

Přáli jste si někdy vidět, jak se vyrábí čaje?

Mám na mysli bylinné čaje, sypané či uzavřené v nálevových sáčcích.

Přáli jste si někdy vidět, jací lidé se podílí na finále daného produktu?

Radši ne nebo radši ano?

Mě zajímaly obě stránky věci. Suroviny, sáčky, obaly, zařízení, místnosti, ale i lidé ve výrobě, zpracování a obchodním teamu.

Tak jsem přijala pozvání na poslední Sluneční školení tohoto roku v Sonnentoru v Čejkovicích.

Pro mě i dcerku to byl nádherně strávený podzimní den.

 

Vjezd do areálu Sonnentoru je pěkně do kopce. Všechno je uklizené, čisté a působící svěžím dojmem. Nádherné umístění firmy s výhledy na vinice! Zrenovovaný objekt, hlavní budova, je okrově-šedé barvy s kamennými prvky. Už při vstupu na vás dýchne vůně čajů a koření. Něco, jako bych vstoupila do kuchyně ve starém selském stavení, kde se sušily bylinky zavěšené na dřevěné tyči, byl napečen čerstvý chleba nebo placky a hospodyně měla na stole bílý voňavý ubrus, který usušila na louce.

 

Vstupní místnost a firemní obchůdek jsou pastvou pro oči i nos. Všechno dle filozofie - v souladu s přírodou, dřevěné skříně a regály, kde jsou vyrovnány jednotlivé produkty podle typů. Například : vánoční sortiment, sypané čaje, balené čaje, koření, mlsoty a laskominy, atd. Krásné černobílé fotografie vkusně doplňující všechny produkty. Jak by ne, když na fotkách jsou zachyceni pěstitelé a zpracovatelé surovin, kvalitních a s láskou vypěstovaných. Lidský faktor je nepostradatelný jak při sázení, sběru, zpracování, kontrole, tak i při výrobě a propagaci finálních produktů. Ani vymyslet nový design a zpracovat jej na počítači, ani udělat skvělou fotografii, ani naučit lidi spolupracovat a vzájemně se doplňovat, není v dnešní době lehký úkol. Myslím, že Sonnentoru jako nadnárodní firmě se tohle všechno velmi daří.

 

Další místnosti, které jsme navštívili : prezentační/degustační místnost, denní/občerstvovací místnost, sklad surovin, násypnu/plnírnu a balírnu. Shlédli jsme film o pěstování a sběru bylinek a dozvěděli se spoustu zajímavostí. Dovedete si představit, že z 1 hektaru se sklidí 1 tuna bylin? Se Sonnentorem spolupracuje asi 170 pěstitelů na cca 750 hektarech a to na celém světě, z toho 22 pěstitelů je z České republiky. Můžete se s nimi osobně setkat na Čejkovických bylinkoých slavnostech pořádaných první neděli v září. Rozhodně neváhejte a příští rok si rezervujte čas na tuhle akci!


Paní Mirka nám povídala o kvalitě surovin, jejich kontrole a certifikátech. Suroviny mají bio-certifikát a sama firma má zájem na udělení certifikátů, protože pomáhají zlepšovat kvalitu a procesy výroby. ABCERT bio-certifikát, Austria-biogarantie a ISO 22000206 jsou zárukou vynikající kvality surovin a zpracování. Nadnárodní firma má tak konečné zákazníky třeba i v Japonsku. Kontrolní zkoušky nejsou jen tak ledajaké od vstupní zkoušky surovin, přes mezioperační, výstupní až po back-check jednotlivých spotřebitelů. Například u surovin, které mají při nákupu od pěstitele víc než 100 kilogramů se stanovují pesticidy, více než 400 látek, a to až v Hamburku. Všechny údaje se dají dohledat od finální krabičky až po pěstitele a datum sklizně. Po projití téměř celé budovy naprosto nepochybuji o tom, že v téhle firmě všechno funguje a že by mi někdo chtěl tahat za nos. Vždyť v anonymních ochutnávkách po celém světě je firma veleúspěšná!


Ve skladě surovin má každá svůj "rodný list", své barevné označení a své místo uložení. Červeně jsou třeba označeny suroviny pro sypané čaje. Pořádek a vůně jsou evidentně viditelné. 40 druhů bylin je od pěstitelů z České republiky a kolem 120 pěstitelů je mimorepublikových. Třeba z Tanzánie se dováží skořice. Filozofií firmy je poznat jednotlivé pěstitele osobně, navázat "rodinnou" spolupráci a zlepšit životní situaci lidí, kteří nemají na výběr v pracovních příležitostech. Při odkupu surovin nabízí férovou částku za jejich snahu a ruční zpracování. Pokud se bavíme i o regionální zaměstnanosti, tak firma dává příležitost i brigádníkům, kteří nárazově pomáhají balit, například adventní čajové kalendáře. Spolupráce a snaha zapojit místní lidi do firmy je velký přínos pro každou stranu. Férovost, spolehlivost a lidská úroveň spolupráce není v dnešním světě standardní záležitostí. I tohle je jeden z důvodů, který mě vede ke konzumaci, doporučení a prodeji zajímavých produktů Sonnentoru.


Další důvod, proč se mi celý přístup firmy k přírodě tak líbí je, že vyvíjí technologie na výrobu sáčků a obalových materiálů, které jsou lehce odbouratelné, chcete-li kompostovatelné. Pokud si vyberete čajovou směs či jednodruhový čaj, uvádím na webu informaci o jednokomorovém, dvoukomorovém nebo pyramidálním zabalení čaje. Tuto informaci naleznete na každém balení a na každém sáčku. Tyto a všechny další důležité informace jsou vždy uváděny na všech produktech Sonnentoru. A navíc sypané čajové směsi a koření jsou v obalech s průhledným okénkem, které říká : "Člověče nakoukni, nic neskrývám, ochutnej sám!" Pokud se kouknete na typ obalů nálevových sáčků, zazamenáte buď barevný s bílým okrajem, celobarevný nebo průhledný. Ani to co se vám může zdát jako igelit, není pravda. Jedná se o materiál na bázi celulózy, který se používá i na balení jednotlivých krabiček porcovaných čajů, který je kompostovatelný. Zajímavé a důležitá informace jsou uváděny i u jednotlivých sáčků, například teplota vody, doba vyluhování čaje a znáček roličky s listem, označení bio-odbouratelnosti.


Tak, už jsem toho napsala dost, možná až příliš, ale návštěvou v Sonnentoru jsem byla velmi nadšena. Ráda jsem poznala nové lidi z obchůdků a specializovaných obchodů, lidi od Sonnentoru, zejména Roberta Tichého a Lucii Havrlentovou, jejich rakouské kolegy a spoluzakladatele firmy v České republice Tomáše Mitáčka. Také přijela paraolympijská vítězka ve vrhu koulí paní Eva Kacanu, sympatická a energická žena na vozíku. Celkový počet osob na školení byl padesátdva, největší počet účastníků v historii Sonnentoru v Čechách.

Ochutnala jsem pro mě neznámé čaje, pomazánky, kořenící směsi a vynikající punč! Favoritem v ochutnávce se pro mě stal Vánoční med s lískovými oříšky! Ňamina! Nejde zachytit na papíře všechny kladné emoce. Vím jen, že se určitě objevím na nějaké akci, kde se bude prezentovat firma Sonnentor. Velmi ráda předám své dojmy a nové informace vám, mým přátelům a odběratelům.


Můžete se těšit na malou ochutnávku a speciální jarní akci od MLSOT! Všechno promyslím, připravím..ten, kdo mě zná, ví, že o překvapení u mě není nouze! Dám včas vědět na webu, e-mailem či sms-kou.


Fotografie z celého školení můžete najít v mé fotogaleri nebo na facebooku Sonnentoru.