Čokoláda - domácí tradice

Jaký byl v českých zemích zájem o čokoládu?

1770 - bylo zaznamenáno jméno Filipa Watzkeho jakožto prvního pražského "čokoládovníka" na Starém Městě v Celetné ulici

1810 - byla založena jedna z nejstarších továren na výrobu oplatek, sucharů, těstovin, cukrovinek a čokolády v Lomnici nad                Popelkou s názvem "JÍNA"

1839 - byl založen závod LUNA, který založil pan Slabý..původně, před 1.světovou válkou, byly jeho výrobky prodávány pod                značkou "Indian"

1840 - byl založen závod na výrobu oplatek v Opavě panem Kašparem Fiedorem, který začal vyrábět čokoládu, ale až od roku             1934..novodobá akciovka OPAVIA je od roku 1999 tvořena třemi závody a to : Kolonáda v Mariánských Lázních, OPAVIA v Opavě a      Deli v Lovosicích..společnost je od roku 2007 součástí Kraft Foods..máte oblíbené "fidorky"? nepochybně znáte Bebe, Horalky,      Disco, Miňonky a jiné mlsoty..

1844 - byl založen brňěnský závod Pauly Oppenheimové, kde se vyráběly známé karamely Si-si a čokoládu zde vyráběli už před  1.světovou válkou

1855 - byl založen závod DELI v Lovosicích, který vyráběl čokoládové výrobky..krátce před založením DELI byl v Lovosicích                  uveden do provozu cukrovar

1861 - byla v Praze na Smíchově založena jedna z nejstarších továren na výrobu čokolády na našem území s názvem "KLUGE"

1863 - čokoládu vyráběla i Kneislova továrna v Holešově

1864 - byl založen závod OPAVIA společníky Kesslerem a Weberem

1870 - už bylo v Praze osm výrobců čokolády..a ve Velimi byla založena továrna..no, přeci známe žvýkačky Pedra, ne?

1877 - založeno olomoucké OLFEDO Filipa Deutche

1887 - založena rovněž olomoucká firma Josefa Mikšovského

Koncem 19.století a počátkem 20.století byly v Čechách a na Moravě zakládány další podniky na výrobu čokolády a cukrovinek..

1898 - to byla První společná moravská továrna na cukrovinky a čokoládu v Olomouci, která se od roku 1914 jmenuje ZORA

1911 - založen MERKUR v Českých Budějovicích

1921 - založena HELA v Přerově

Ovšem všechny slibné a prosperující továrny a dílny na čokoládu se časem ocitly ve stínu firmy, kterou založil neúspěšný kladenský kupec Antonín Maršner. Ten v roce 1891 otevřel na pražských Vinohradech dílnu na orientální cukrovinky a začal v ní s manželkou Albínou vařit turecký med. V roce 1928 byla Maršnerova továrna přejmenována na ORION. V té době už vyráběla i čokoládu a v roce 1938 už měla "ORIONKA" dva tisíce zaměstnanců!

1998 - je rokem, kdy pan František Hlava začíná vyrábět ve vlastních prostorách ve Vyskytné nad Jihlavou výhradně čokoládu pod názvem KAMILA CHOCOLATES. Seznámení s Ing.Bielikem a navázání hlubší spolupráce mělo velký význam, protože to byl vyhlášený dezertář, který byl také ředitelem DIANY v Děčíně a ředitelem ORIONU. Stal se rodinným přítelem a své zkušenosti, umění a receptury předal synovi pana Hlavy, Martinovi. Jejich výrobky jsou nepochybně odlišné od ostatních..náplně jsou vyráběny podle starých receptur..používají výhradně přírodní produkty..získali mnoho ocenění, například v roce 2009 2.místo jako "Živnostník roku 2009 České republiky". Tato rodinná firma z Vysočiny je stále více úspěšná a "drží" se na trhu čokoládových specialit už patnáct let!

Vy můžete ochutnat jejich vynikající čokoládové speciality v MLSOTÁCH!

Vybírejte..ani jednou volbou neuděláte chybu..všechno je totiž výborné!

K našim rodinným favoritům patří jednoznačně Lanýže, ale čokoládové bonbony naplněné alkoholovými či ovocnými krémy a speciality s marcipánem i nugátem se drží téměř na stejné hladině popularity!