Citronová tráva

Můžeme se setkat s různými názvy : Cymbopogon citratus, vousatka citrónová, citronová tráva, ostnatá tráva, hedvábná hlavička, voňatka, citronela, cha de Dartigalongue, horečnatá tráva, Hierba Luisa, Gavati Chaha, lemongrass.

Citronely jsou vytrvalé trávy s dlouhými listy, původem z teplých oblastí Cejlonu a jižní Indie. Rostlina vytváří trsy tenkých šedo-zelených listů, dorůstajících nezřídka až 1 metru. Množí se dělením trsů. V Asii se pěstují pro její vůni. Obecně se dají pěstovat ve skleníku, ale i v bytě.

Pěstuje se už víc jak 3000 let. Egypťané a Římané ji používali v kosmetice a k léčení. Voňatek je přibližně 30 druhů, pocházejí především z tropické Asie. Dnes se pěstují v jižní Americe, Austrálii, Indonésii, v Kalifornii a Malajsii.

Všechny druhy citronely krásně voní. Obsahují silice, nejčastěji citronelovou, palmarosovou a lemongrassovou.

Milovníci domácí thajské, malajské a vietnamské přípravy pokrmů mají tuto tropickou bylinu vždy připravenou po ruce a to zejména kvůli její aromatické citrusovo-zázvorové vůni a chuti.

Má široké použití, hodí se nejen do pokrmů, ale pěstuje se i jen pro její nádhernou vůni, aromatizuje čaje, hodí se i ke grilování. Čerstvá citronová tráva je silně nakyslá a chutná podobně jako citron.

Krom aromatických vlastností využívaných v kuchyni jí můžeme použít jako mírného repelentu. Má také antibakteriální a fungicidní vlastnosti.

 

A protože můj web je o čajích, koření a čokoládách..tak ještě speciálně o čajových směsích!

V současné době se setkáváme s čajovými směsmi obsahujícími citronovou trávu. Tyto směsi s ovocem, bylinkami nebo kořením, požívané za studena, právě díky citronové trávě v nich, nabízejí vynikající osvěžující nápoj hlavně pro horké letní dny. Stejně jako je tomu v tropických oblastech Asie nebo Afriky.

Čaje SONNENTOR, ve kterých naleznete citronovou trávu, pocházející z férového obchodu od pěstitelů v Tanzánii :

Sluneční pozdrav,

Zakrátko maminkou,

Jarní políbení,

Zelený čaj - citronová tráva,

Osvěžení,

Zázvor - slunce,

Zázvor - citron,

Citronová tráva.

 

Já osobně vůni i chuť citronové trávy přímo miluju. Ochutnejte alespoň jednu z čajových směsí nebo samotný čaj. Budete příjemně překvapeni. Neváhejte a zkuste!