Verbena citronová - Aloisie

Z historie víme, že jak v Indii, tak ve starém Egyptě, Řecku nebo Římě byly byliny využívány od nepaměti. Řada nápojů připravených z bylin získala oblibu zejména pro své léčivé účinky. Z dochovaných historických zpráv je známo, že jednotlivé byliny se směly sbírat pouze v určité dny, aby byla zachována jejich léčivá síla. Dnes je bylinám pozornost věnována rovněž kvůli jejich rozmanité chuti.

Moderní člověk je zvyklý dopřát si odpočinek, aby načerpal novou energii. Není při tom výjimkou, že sahá po darech, které nám nabízí sama příroda - jemné lístky a květy bylin, které ukrývají netušenou sílu a nezapomenutelný chuťový zážitek. To je šálek zdravých přírodních bylinných čajů. Takové byliny rozvinou svůj voňavý obsah až v samotném nálevu.

Ekologické zemědělství dlouhodobě dbá o čistotu surovin. Pěstování bylin koresponduje s filosofií šetrného užívání přírodních zdrojů a zodpovědnosti vůči člověku i celé společnosti. Proto jsem si vybrala pro Mlsoty právě nadnárodní firmu Sonnentor, která nabízí čaje a čajové směsi vynikající kvality, ze surovin z celého světa.

A jaké účinky na lidský organismus má právě VERBENA, kterou známe především jako druh nádherné truhlíkové květiny v mnoha barvách a odstínech?

Od starověku byla využívána v léčitelství. Obsahuje hořčiny, tanin a glykosidy. Souhrnné použití jako "léčivky", kdy se využívá při bolestech hlavy, při zimnici nebo například na podporu funkce jater a ledvin. Je výborná při zažívacích potížích. Pro svou zajímavou nasládlou chuť je velmi oblíbená například ve Francii.

Verbena citrónová nebo-li Aloisie je rostlina s ohromující citrónovou vůní intenzivnější než samotný citron. Její domovinou je Chile, Argentina, Uruguayi a Peru. Do Evropy byla dovezena v 17.století a později se začala pěstovat v oblasti Středomoří.

Aromatické listy čerstvé bylinky používáme k přípravě čajů, nápojů, salátů, ovocných pohárů, dresinků, omáček, zeleninových i masových pokrmů. Čaj s přídavkem aloisie pomáhá usnout, je uklidňující a podporuje trávení.

Další informace, které jsem objevila..

Verbena má uklidňující působení, tlumí překrvení nosní sliznice, zanícenou sliznici průdušek, zlepšuje trávení, odstraňuje žaludeční křeče, astma, migrénu a nadýmání. Užívá se k léčení tachykardie- bušení srdce, rozrušení a neklidu, při žaludečním a dvanáctníkovém vředu, k léčbě kašle, a chorob průduškově – plicních, při střevní dyspepsii, při pocitu ošklivosti, spojeným s nutkáním na zvracení. Používá se na průplachy nosu při chronické i akutní rýmě. Velmi účinná je verbena při bolestech zubů, kdy odvarem vyplachujeme ústní dutinu. Čerstvé listy se přikládají na nehojící se a zahnisavé rány – např. na otevřené bércové vředy.

Navíc má verbena víc použití, než možná víte..její silice se používá k výrobě likérů, parfémů, toaletních vod, deodorantů či masážních olejů.

Celý článek je pouze informativní a samozřejmě můžete zůstat jen u popíjení vynikajícího čaje od firmy Sonnentor, nebo se můžete vydat do zahradnictví a bylinku si koupit na zahrádku či truhlíku za okno. Bylinkový koutek je naprosto báječné si založit! Mix vůní, barev a tvarů je to, co k přírodě neodmyslitelně patří!