Bylinky a zajímavosti - 2

V dnešním článku, bych ráda představila bylinky, které téměř každý zná a určitě někdy ochutnal. Nabízím pár zajímavostí o nich, posoudili sami, jak zajímavou chuť i účinky mohou mít.

První z nich je HLUCHAVKA BÍLÁ.

Vytrvalá bylinka, jejíž listy tvarem i postavením připomínající kopřivu, ale nežahá..je "hluchá". Květy jsou trubkovité..latinský název hluchavky je Lamium album, přičemž "laimos" je v překladu "jícen", což dobře vystihuje rozšklebený jícen květu hluchavky. Můžeme se s ní setkat už v novověku, kdy se používala k přebarvování vlasů na plavo..nať obsahuje totiž žluté barvivo. Dnes se používají její květy v horkém nálevu, tinktuře nebo zevně k obkladům. Účinné látky obsažené v hluchavce působí protizánětlivě, svíravě a čistí krev. Obsahuje saponiny, které usnadňují uvolňování hlenů. Hlavní oblastí využití je podle mého v gynekologii, kdy popíjení čajů z hluchavky pomáhá při bílém výtoku i nepravidelné menzes..zároveň má zklidňující účinky..používá se i do "nervových" čajových směsí společně s natí třezalky, kořenem kozlíku a buřinou srdečníkem. Mladé, ještě nekvetoucí rostlinky, můžeme použít do jarních salátů a polévek. Čaj z čerstvé hluchavky je vynikající po ránu, stačí dvě mladé asi 10cm natě do litru převařené vody..jemně osladit medem..a máme skvělý ranní čaj!

Další bylinkou je MOCHNA HUSÍ.

Můžeme jí vidět na březích návesních rybníčků, kde vytváří husté koberce z listů, na svrchu tmavě a vespod stříbřitě zelené. Říká se jí stříbrník, stříbrníček, ale také husí mýdlo, husí nožka, husí šlapka..latinský název zní Potentilla anserina, kdy druhové jméno"anserinus" znamená "husí" a "potentia" znamená "moc či síla". S potencí to nemá nic společného, spíše naznačuje silné léčebné účinky této rostliny. Z bylinky můžeme sbírat nať, listy nebo oddenek. Listy obsahují zajímavé chemicky neidentifikovatelné termolabilní sloučeniny, které mírní křeče hladkého svalstva. Můžeme ji použít při bolestivé a dlouhotrvající menzes, kolikách žaludku a střev i při plynatosti..lze použít také proti svalovým křečím /v lýtku/ nebo při křečích cévních způsobených např.špatným prokrvením končetin. Tradiční využití je při akutních průjmech i zánětech sliznice dutiny ústní. Ale pozor, bylinka se nedoporučuje v těhotenství a době kojení! Vyšší dávky mohou způsobit žaludeční těžkosti..takže 2g usušené drogy ve formě nálevu, cca 150ml vroucí vody, nechat luhovat 10minut a popíjet 3xdenně, je ideální. Ještě pozor, pokud užíváte železo /ve formě kapek nebo tablet/ je třeba dát si pauzu v popíjení čaje z mochny husí alespoň 2hodinky "po", protože třísloviny v bylince by se navázaly na ionty železa a správně by se nevstřebalo.

Poslední zajímavou a známou bylinou je LEVANDULE.

Kdo by neznal typickou "levandulovou" vůni? Její využití v kosmetickém průmyslu je nepřeberné, další zajímavé použití je proti molům..fialové klasy květů zavěšené ve skříni jsou krásné  sami o sobě..Látky obsažené v levanduli působí fytoncidně, potlačují růst bakterií, má mírně tlumivý účinek na centrální nervstvo, mírně snižuje krevní tlak a působí mírně močopudně..v lidovém léčitelství se uplatňuje zejména jako prostředek uklidňující nervy, mírní bušení srdce, předrážděnost, ale i při migrénách. Dále má levandule protikřečový účinek, používá se při nadýmání a průjmech, také podporuje trávení a zvyšuje tvorbu žluče. Zevně působí jako derivans, kdy dochází k lepšímu prokrvení pokožky a zlepší se tak regenerační i hojící procesy kůže.

Brzy se můžete těšit na další pokračování "z říše kouzelných bylinek".

Jestli se chcete dozvědět o bylinkách něco víc, odkazuji vás na www.kouzelnebylinky.cz nebo si ve středu v 18hodin nalaďte ČRDvojku a můžete přímo slyšet mě nebo kolegy, magistra farmacie, botanika i bylinkářku..přeji příjemný poslech!