Bylinky "pro očistu"

Kopřiva - Urtica dioica

Kopřivový list a nať se používají jako mírné diuretikum (při zánětlivých onemocněních močových cest, k prevenci vzniku močových kamenů, při symptomatické léčbě revmatických stavů, arthritis a arthrosis). Bylinka je oblíbená jako součást "jarních kůr". Pozor jen při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázených otoky..tady "proplachovou terapii" určitě ne!

Pro zajímavost : latinské jméno Urtica může být odvozeno od slovesa "urere", což znamená pálit, zapalovat..každý se se žahnutím kopřivy a zapáleným místem jistě setkal..

 

Pampeliška - Taraxacum officinale

Z této bylinky sbíráme květy, nať, listy a kořen. Nejvíce používaný je ve farmacii kořen, který působí jako choleretikum (zvyšuje tvorbu žluči a její vylučování) při nechutenství provázeném pocitem plnosti a nadýmáním, dyspeptických potížích a jako podpora trávení tuků. Působí i diureticky. Nemá se však popíjet při překyselení žaludku, zánětlivých onemocněních žaludeční sliznice, žaludečních a dvanáctníkových vředech, obstrukci žlučových cest a zánětlivých onemocněních žlučníku!

Zjednodušeně pomáhá kořen pampelišky zbavovat tělo toxinů..dobré je sbírat jej na jaře nebo na podzim..obsahuje hořčiny a množství polysacharidů, jejichž složení kolísá během roku.

 

Oman - Inula helenium

Dříve jsme se mohli setkat s kandovaným kořenem, který se podával jako pochoutka, přidával se také do"nápojů lásky"pro zlepšení nálady a pro své detoxikační účinky. Posiluje mozek, žaludek, ledviny a ženské orgány. Neměl by se podávat dětem do dvou let a starým lidem, kteří trpí zejména nízkým krevním tlakem a cukrovkou. Těhotným ženám se také nedoporučuje popíjet čaj z kořene omanu.

Čaj při (jarní) únavě :

50g mladých lístků kopřivy (nejlépe, pokud rostlinka ještě nekvete)

50g kořene pampelišky

50g kořenu omanu pravého

Dvě čajové lžičky směsi zalijte čtvrt litrem vody, povařte 3-5minut a nechte 10minut vyluhovat. Pít třikrát denně a nejlépe začít hned ráno nalačno. Kůra by měla (na jaře) trvat tři až šest týdnů. Tato čajová směs pomůže pročistit játra, slinivku, žlučník a ledviny!

 

Violka - Viola tricolor

Sbíráme kvetoucí nať a  její použití je nejčastěji v lidovém léčitelství, kde podobně jako kopřiva působí jako diuretikum při rheumatických potížích a dně.. Čaj z violky sám nevyvolává zvýšení objemu moči, ale působí zvýšené vylučování chloridových iontů.

Pro zajímavost : obsahuje kyselinu salicylovou..kyselinu kávovou..karotenoidy (violaxantin, zeaxantin)..také kyselinu askorbovou..alfa-tokoferol a mnoho dalších zajímavých látek.

 

Ibišek růžový (súdánský) - Hibiscus sabdariffa

Červené dužnaté kalichy mají kyselou chuť a používají se jako pochutina, potravina i léčivo. Zpracovávají se na šťávu, želé nebo potravinářské barvivo. Hlavní účinnou látkou jsou flavonoidy, které mají silný ochranný účinek na kapilární strukturu, tzn.pomáhají zpěvňovat stěnu cév. Dále podporují činnost žlučníku. Bylinný čaj je výborný pro osoby, které se silně potí a trpí únavou ze ztráty solí, sportují, pracují ve vysokých teplotách nebo cestují do teplých krajin.

Jeho nakyslou chuť můžeme zkombinovat se šípky nebo mátou. Denně se může vypít až litr tohoto čaje pro svěžení a jeho příjemnou "letní" chuť.